E37X501CPN103MFM9M
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 10000uF 500V 20% (89 X 219mm) Screw Terminal 0.012 Ohm 28500mA 15000h 85°C
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: E37X501CPN103MFM9M
  • Part No:
    E37X501CPN103MFM9M
    US
  • ECCN:
    EAR99
    5
  • Capacitance Value:
    10000 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Mounting:
    N/A
  • Size:
    89 x 219 mm
  • Termination Style:
    Screw Terminal
  • Voltage:
    500 VDC