E37F401CPN562MEA5M
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 5600uF 400V 20% (76.2 X 105mm) Screw Terminal 0.017 Ohm 16400mA 5000h 85°C
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: E37F401CPN562MEA5M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    E37F401CPN562MEA5M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • COO:
    US
    16
  • Capacitance Value:
    5600 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Mounting:
    N/A
  • Voltage:
    400 VDC