APXE2R5ARA391MF61G
Chemi-Con
Cap Aluminum Polymer 390uF 2.5VDC 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 0.015 Ohm 3160mA 15000h 105A°C T/R
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: APXE2R5ARA391MF61G
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    APXE2R5ARA391MF61G
  • Unit of Measure:
    Yes
  • HTS:
    1000
  • Construction:
    Cylindrical
  • Family:
    PXE
  • Maximum Operating Temperature:
    105 °C
  • Leakage Current:
    195@2Min uA
  • Dimension:
    N/A
  • Equivalent Series Resistance:
    0.015 Ohm
  • Lead Pitch For Radial:
    N/R
  • Lifetime:
    2000 h
  • Lead Diameter:
    N/R
  • Capacitance Value:
    390 uF