6PS390MH11
Chemi-Con
Cap Aluminum Polymer 390uF 6.3VDC 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 0.012 Ohm 4770mA 2000h 105°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 6PS390MH11
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    6PS390MH11
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
    1000
  • Dimension:
    11.5 x 8 mm
  • Leakage Current:
    N/A
  • Lead Pitch For Radial:
    3.5 mm
  • Construction:
    Aluminum Cylindrical Can
  • Equivalent Series Resistance:
    0.012 Ohm
  • Lead Diameter:
    0.6 mm
  • Lifetime:
    2000 h
  • Maximum Operating Temperature:
    105 °C
  • Capacitance Value:
    390 uF