RZ3A60D55
Carlo Gavazzi
Solid State Relay - 3PST NO - 55 A - 660 VAC - Panel - Screw - Zero Crossing
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
EACH Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: RZ3A60D55
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Carlo Gavazzi
  • Part No:
    RZ3A60D55
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MT
  • ECCN:
    EAR99
    2
  • Output Type:
    AC
  • Maximum Output Voltage:
    660 V
  • Maximum Output Current:
    55(RMS) A
  • Output Device:
    N/A
  • Input Type:
    DC
  • Input Voltage:
    32 V
  • Mounting:
    Screw
  • Circuit Arrangement:
    N/A
  • Dimension:
    103 x 73.5 x 41 mm