TISP4290M3BJR-S
Bourns
Thyristor Surge Protection Devices 220V 32A 2-Pin SMB T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TISP4290M3BJRS
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    TISP4290M3BJR-S
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    GB
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Maximum Breakover Voltage:
    290 V
  • Maximum Rate of Rise of Off-State Voltage:
    5000(Min) V/ us
  • Maximum Junction Ambient Thermal Resistance:
    115 °C/W
  • Direction Type:
    Bi-Directional
  • Maximum Holding Current:
    350 mA
  • Dimension:
    4.57(Max) x 3.94(Max) x 2.2(Max) mm
  • Family:
    TISP4290M3
  • Maximum Breakover Current:
    600 mA
  • Maximum Junction Case Thermal Resistance:
    N/A
  • Maximum Peak Pulse Current:
    300 A