SRU8043-101Y
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 100uH 30% 100KHz 50Q-Factor Ferrite 1A 287mOhm DCR 3131 T/R
Description +
Search Keywords: SRU8043101Y
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SRU8043-101Y
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Inductance:
    100 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    30 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    1 A
  • Maximum DC Resistance:
    287 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C