SRU5028-6R8Y
Bourns
The SRU5028-6R8Y is a shielded, surface-mount power inductor featuring a 6.8 µH inductance for power supply applications.
Description +
Search Keywords: SRU50286R8Y
  • Part No:
    SRU5028-6R8Y
    EAR99
    600
  • Inductance:
    6.8 uH
  • Tolerance:
    30 %
  • Maximum DC Current:
    2 A
  • Maximum DC Resistance:
    42 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C