SRU1063A-6R8Y
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 6.8uH 30% 100KHz 11Q-Factor Ferrite 5.2A 18mOhm DCR Automotive T/R
Description +
Search Keywords: SRU1063A6R8Y
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SRU1063A-6R8Y
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Inductance:
    6.8 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    30 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    5.2 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.018 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C