SRU1028-3R3Y
Bourns
Inductor Power - Shielded - Wirewound - 10 x 10 x 2.8mm - 3.3 µH - 100KHz - 4.6A - 15m Ohm.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SRU10283R3Y
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SRU1028-3R3Y
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Inductance:
    3.3 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    30 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    4.6 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.015 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C