SRR7045-1R0M
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 1uH 20% 1KHz 10Q-Factor Ferrite 3.5A 20mOhm DCR T/R
Description +
Search Keywords: SRR70451R0M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SRR7045-1R0M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Inductance:
    1 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    3.5 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.02 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C