SRR6603-6R8ML
SRR6603-6R8ML
Bourns
In Stock: 2,400
Minimum Order: 600
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
SRR6603-6R8M
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 6.8uH 20% 100KHz 40Q-Factor Ferrite 1.2A 65mOhm DCR T/R
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: SRR66036R8M
  • Part No:
    SRR6603-6R8M
  • RoHS:
    No
    CN
    1
  • Inductance:
    6.8 uH
  • Tolerance:
    20 %
  • Maximum DC Current:
    1.2 A
  • Maximum DC Resistance:
    65 mOhm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C