SRR6038-150Y
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 15uH 30% 100KHz 8.6Q-Factor Ferrite 1.6A 0.057Ohm DCR T/R
Description +
Search Keywords: SRR6038150Y
  • Part No:
    SRR6038-150Y
    EAR99
    1000
  • Inductance:
    15 uH
  • Tolerance:
    30 %
  • Maximum DC Current:
    1.6 A
  • Maximum DC Resistance:
    57 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C