SRR4028-2R2Y
Bourns
Inductor Power - Shielded - Wirewound - 4.8 x 4.8 x 2.8mm - 2.2 µH - 100KHz - 2.04A - 31m Ohm.
Description +
Search Keywords: SRR40282R2Y
  • Part No:
    SRR4028-2R2Y
    EAR99
    500
  • Inductance:
    2.2 uH
  • Tolerance:
    30 %
  • Technology:
    Bobbin Core
  • Maximum DC Current:
    2.04 A
  • Maximum DC Resistance:
    31 mOhm
  • Operating Temperature:
    -30 to 100 °C
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Protection Style:
    Shielded
Tools/3D Models +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 76
Ships today, if you order in Buy all 76 in-stock or the regular minimum order quantity of 500