SRR4028-1R2Y
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 1.2uH 30% 100KHz 9.34Q-Factor Ferrite 3.1A 20mOhm DCR T/R
Description +
Search Keywords: SRR40281R2Y
  • Part No:
    SRR4028-1R2Y
    EAR99
    500
  • Inductance:
    1.2 uH
  • Tolerance:
    30 %
  • Maximum DC Current:
    3.1 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.02 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C