SRR1260-8R2Y
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 8.2uH 30% 100KHz 18Q-Factor Ferrite 5.7A 19.5mOhm DCR T/R
Description +
Search Keywords: SRR12608R2Y
  • Part No:
    SRR1260-8R2Y
    EAR99
    600
  • Inductance:
    8.2 uH
  • Tolerance:
    30 %
  • Maximum DC Current:
    5.7 A
  • Maximum DC Resistance:
    19.5 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C