SRR1260-3R5Y
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 3.5uH 30% 100KHz 22Q-Factor Ferrite 7.5A 13mOhm DCR T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SRR12603R5Y
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SRR1260-3R5Y
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    600
  • Inductance:
    3.5 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    30 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    7.5 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.013 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C