SRR1260-390M
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 39uH 20% 1KHz 22Q-Factor Ferrite 2.8A 70mOhm DCR T/R
Description +
Search Keywords: SRR1260390M
  • Part No:
    SRR1260-390M
    EAR99
    600
  • Inductance:
    39 uH
  • Tolerance:
    20 %
  • Maximum DC Current:
    2.8 A
  • Maximum DC Resistance:
    70 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Protection Style:
    Shielded
Tools/3D Models +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 234
Ships today, if you order in Buy all 234 in-stock or the regular minimum order quantity of 600