SRR1260-221K
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 220uH 10% 1KHz 22Q-Factor Ferrite 1.38A 380mOhm DCR T/R
Description +
Search Keywords: SRR1260221K
  • Part No:
    SRR1260-221K
    EAR99
    600
  • Inductance:
    220 uH
  • Type:
    Power
  • Tolerance:
    10 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    1.38 A
  • Maximum DC Resistance:
    380 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C