SRR1210-560M
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 56uH 20% 1KHz 8Q-Factor Ferrite 3.4A 90mOhm DCR T/R
Description +
Search Keywords: SRR1210560M
  • Part No:
    SRR1210-560M
    EAR99
    250
  • Inductance:
    56 uH
  • Tolerance:
    20 %
  • Maximum DC Current:
    3.4 A
  • Maximum DC Resistance:
    90 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C