SRR1208-472KL
SRR1208-472KL
Bourns
In Stock: 0
Minimum Order: 400
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
SRR1208-472K
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7mH 10% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 280mA 9.6Ohm DCR Automotive T/R
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: SRR1208472K
  • Part No:
    SRR1208-472K
  • RoHS:
    No
    CN
    1
  • Inductance:
    4.7 mH
  • Tolerance:
    10 %
  • Maximum DC Current:
    280 mA
  • Maximum DC Resistance:
    9.6 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C