SRR1208-470YL
SRR1208-470YL
Bourns
In Stock: 2,900
Minimum Order: 400
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
SRR1208-470Y
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 47uH 15% 1KHz 24Q-Factor Ferrite 2.2A 85mOhm DCR Automotive T/R
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: SRR1208470Y
  • Part No:
    SRR1208-470Y
  • RoHS:
    No
    CN
    1
  • Inductance:
    47 uH
  • Tolerance:
    15 %
  • Maximum DC Current:
    2.2 A
  • Maximum DC Resistance:
    85 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C