SRR1208-390YL
Bourns
The SRR1208-390YL is a shielded, high-power inductor featuring a 39 µH inductance for power supply applications.
Description +
Search Keywords: SRR1208390YL
  • Part No:
    SRR1208-390YL
    EAR99
    400
  • Inductance:
    39 uH
  • Tolerance:
    15 %
  • Maximum DC Current:
    2.5 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.076 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C