SRR1208-271KL
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 270uH 10% 1KHz 13Q-Factor Ferrite 950mA 400mOhm DCR T/R
Description +
Search Keywords: SRR1208271KL
  • Part No:
    SRR1208-271KL
    EAR99
    400
  • Inductance:
    270 uH
  • Tolerance:
    10 %
  • Maximum DC Current:
    0.95 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.4 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C