SRR1208-181YL
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 180uH 15% 1KHz 14Q-Factor Ferrite 1.2A 270mOhm DCR T/R
Description +
Search Keywords: SRR1208181YL
  • Part No:
    SRR1208-181YL
    EAR99
    400
  • Inductance:
    180 uH
  • Tolerance:
    15 %
  • Maximum DC Current:
    1.2 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.27 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C