SRR1205-331KL
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 330uH 10% 1KHz 7Q-Factor Ferrite 540mA 1.34Ohm DCR T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SRR1205331KL
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SRR1205-331KL
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    600
  • Inductance:
    330 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    10 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    540 mA
  • Maximum DC Resistance:
    1.34 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C