SRR0908-151YL
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 150uH 15% 1KHz 45Q-Factor Ferrite 800mA 450mOhm DCR T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SRR0908151YL
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SRR0908-151YL
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    400
  • Inductance:
    150 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    15 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    0.8 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.45 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C