SRR0906-560ML
SRR0906-560ML
Bourns
In Stock: 0
Minimum Order: 600
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
SRR0906-560M
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 56uH 20% 1KHz 35Q-Factor Ferrite 930mA 300mOhm DCR T/R
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: SRR0906560M
  • Part No:
    SRR0906-560M
  • RoHS:
    No
    CN
    1
  • Inductance:
    56 uH
  • Tolerance:
    20 %
  • Maximum DC Current:
    930 mA
  • Maximum DC Resistance:
    300 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C