SRP4020TA-R56M
Bourns
The SRP4020TA-R56M is an AEC-Q200 compliant, shielded power inductor with a nominal inductance of 0.56 µH.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
Description +
Search Keywords: SRP4020TAR56M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SRP4020TA-R56M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Inductance:
    0.56 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    7.3 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.016 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 150 °C