SRP4020TA-2R2M
Bourns
Inductor Power - Shielded - Wirewound - 4.45 x 4.06 x 1.8mm - 2.2 µH - 100KHz - 4A - 61m Ohm.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
Description +
Search Keywords: SRP4020TA2R2M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SRP4020TA-2R2M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Inductance:
    2.2 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    4 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.061 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 150 °C