SRP4020TA-1R2M
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 1.2uH 20% 100KHz 10Q-Factor Carbonyl Powder 4.8A 30mOhm DCR 1616 Automotive T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
Description +
Search Keywords: SRP4020TA1R2M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SRP4020TA-1R2M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Inductance:
    1.2 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    4.8 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.03 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 150 °C
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Protection Style:
    Shielded
Tools/3D Models +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 170
Can Ship immediately Buy all 170 in-stock or the regular minimum order quantity of 500