SRP4012TA-4R7M
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 10Q-Factor Carbonyl Powder 2A 0.145Ohm DCR 1616 Automotive T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
Description +
Search Keywords: SRP4012TA4R7M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SRP4012TA-4R7M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    4000
  • Inductance:
    4.7 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    2 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.145 Ohm
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C