SRP1250-7R8M
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 7.8uH 20% 100KHz Iron 10A 20.5mOhm DCR T/R
RoHS Compliant
End of Life: Final orders must be placed by 06/30/2026
Description +
Search Keywords: SRP12507R8M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SRP1250-7R8M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Inductance:
    7.8 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    10 A
  • Maximum DC Resistance:
    20.5 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C