SRP1038A-1R5M
Bourns
The SRP1038A-1R5M is an AEC-Q200 compliant, shielded power inductor featuring a 1.5 µH inductance.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SRP1038A1R5M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SRP1038A-1R5M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Inductance:
    1.5 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    16 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.0046 Ohm
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C