SRP1038A-1R0M
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz 20Q-Factor Carbonyl Powder 18A 0.0033Ohm DCR 4040 Automotive T/R
Description +
Search Keywords: SRP1038A1R0M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SRP1038A-1R0M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Inductance:
    1 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    18 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.0033 Ohm
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C