SRP1038A-100M
Bourns
Inductor Power - Shielded - Wirewound - 11 x 10 x 3.8mm - 10 µH - 100KHz - 7.5A - 30m Ohm.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SRP1038A100M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SRP1038A-100M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Inductance:
    10 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    7.5 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.03 Ohm
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C