SRN8040TA-5R6M
Bourns
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 5.6uH 20% 1MHz 15Q-Factor Ferrite 5.4A 22mOhm DCR 3131 Automotive T/R
Description +
Search Keywords: SRN8040TA5R6M
  • Part No:
    SRN8040TA-5R6M
    EAR99
    1000
  • Inductance:
    5.6 uH
  • Tolerance:
    20 %
  • Maximum DC Current:
    5.4(Typ) A
  • Maximum DC Resistance:
    0.022(Typ) Ohm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C