SRN8040TA-2R2Y
Bourns
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 2.2uH 30% 1MHz 15Q-Factor Ferrite 7.4A 11.5mOhm DCR 3131 Automotive T/R
Description +
Search Keywords: SRN8040TA2R2Y
  • Part No:
    SRN8040TA-2R2Y
    EAR99
    1000
  • Inductance:
    2.2 uH
  • Tolerance:
    30 %
  • Maximum DC Current:
    7.4(Typ) A
  • Maximum DC Resistance:
    0.0115(Typ) Ohm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C