SRN5040-3R3M
Bourns
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz 20Q-Factor Ferrite 3.3A 27mOhm DCR 2020 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SRN50403R3M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SRN5040-3R3M
  • Unit of Measure:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Inductance:
    3.3 uH
  • Tolerance:
    20 %
  • Maximum DC Current:
    3.3 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.027 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C