SRN4018-6R8M
Bourns
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 6.8uH 20% 100KHz 9Q-Factor Ferrite 1.5A 118mOhm DCR 1515 T/R
Description +
Search Keywords: SRN40186R8M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SRN4018-6R8M
  • Unit of Measure:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Inductance:
    6.8 uH
  • Tolerance:
    20 %
  • Maximum DC Current:
    1.5 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.118 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C