SMCJ170CA
Bourns
Diode TVS Single Bi-Dir 170V 1.5KW 2-Pin DO-214AB
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SMCJ170CA
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SMCJ170CA
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Dimension:
    7.11(Max) x 6.22(Max) x 2.42(Max) mm
  • Family:
    CD214C-T170CA
  • Maximum Peak Pulse Current:
    5.5 A
  • Maximum Clamping Voltage:
    275 V
  • Direction Type:
    Bi-Directional
Tools/3D Models +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 1
Ships today, if you order in Buy all 1 in-stock or the regular minimum order quantity of 1000