SMBJ24CA
Bourns
ESD Suppressors / TVS Diodes - 24V - 600W - 2-Pin - DO-214AA - Surface Mount.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SMBJ24CA
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SMBJ24CA
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Maximum Peak Pulse Current:
    15.5 A
  • Direction Type:
    Bi-Directional
  • Dimension:
    4.57(Max) x 3.94(Max) x 2.2(Max) mm
  • Family:
    SMBJ24CA
  • Configuration:
    Single
  • Maximum Clamping Voltage:
    38.9 V
Tools/3D Models +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 1,550
Can Ship immediately Buy all 1,550 in-stock or the regular minimum order quantity of 3000