SDR1005-1R0ML
Bourns
Inductor Power Unshielded Wirewound 1uH 20% 1KHz 55Q-Factor Ferrite 7.5A 0.007Ohm DCR T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description +
Search Keywords: SDR10051R0ML
  • Part No:
    SDR1005-1R0ML
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    600
  • Inductance:
    1 uH
  • Tolerance:
    20 %
  • Maximum DC Current:
    7.5 A
  • Maximum DC Resistance:
    7 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C