SDR0805-2R5ML
Bourns
Inductor Power Wirewound 2.5uH 20% 1KHz 32Q-Factor Ferrite 5A 20mOhm DCR T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SDR08052R5ML
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SDR0805-2R5ML
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Inductance:
    2.5 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    5 A
  • Maximum DC Resistance:
    20 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C