SDR0302-560KL
Bourns
Inductor Power Wirewound 56uH 10% 100KHz 18Q-Factor Ferrite 340mA 1.45Ohm DCR Automotive T/R
Description +
Search Keywords: SDR0302560KL
  • Part No:
    SDR0302-560KL
  • Inductance:
    56 uH
  • Tolerance:
    10 %
  • Maximum DC Current:
    0.34 A
  • Maximum DC Resistance:
    1.45 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C