RLB0608-1R2ML
RLB0608-1R2ML
Bourns
In Stock: 0
Minimum Order: 800
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
RLB0608-1R2M
Bourns
Inductor Power Wirewound 1.2uH 20% 7.96MHz 60Q-Factor Ferrite 980mA 150mOhm DCR RDL Bag
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: RLB06081R2M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    RLB0608-1R2M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    CN
    1
  • Inductance:
    1.2 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Lead Pitch:
    2 mm
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Resistance:
    150 mOhm
  • Maximum DC Current:
    980 mA