RLB0608-181KL
Bourns
Inductor Power Wirewound 180uH 10% 796KHz 50Q-Factor Ferrite 235mA 2.3Ohm DCR RDL Bag
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: RLB0608181KL
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    RLB0608-181KL
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    800
  • Inductance:
    180 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Lead Pitch:
    2 mm
  • Tolerance:
    10 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Resistance:
    2.3 Ohm
  • Maximum DC Current:
    235 mA