RJR50FP203M
Bourns
Res Cermet Trimmer 20K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1% 1(Elec)/1(Mech)Turns (6.35 X 6.22mm) Pin Thru-Hole Tube
Description +
Search Keywords: RJR50FP203M
  • Part No:
    RJR50FP203M
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    25
  • Mounting:
    Through Hole11434
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Pin11449
  • Power Rating:
    0.5 (1/2) W
  • Resistance Value:
    20 KOhm
  • Tolerance:
    1011450%
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    6.22 x 6.3511440mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C