PWR263S-20-47R0J
Bourns
The PWR263S-20-47R0J is a 20W, 47Ω thick film power resistor with a 5% tolerance in a surface-mount D²PAK package.
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PWR263S2047R0J
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PWR263S-20-47R0J
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CR
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Resistance Value:
    47 Ohm
  • Power Rating:
    20 W
  • Tolerance:
    5 %
  • Case Size:
    N/R
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 155 °C