PWR220T-20-25R0F
Bourns
Res Thick Film 25 Ohm 1% 20W ±100ppm/°C Epoxy TO-220 RDL Automotive Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PWR220T2025R0F
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PWR220T-20-25R0F
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CR
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Termination Style:
    Radial
  • Power Rating:
    20 W
  • Resistance Value:
    25 Ohm
  • Tolerance:
    1 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 155 °C
  • Packaging:
    Tube
  • Dimension:
    10.1 x 4 x 14.6 mm
  • Terminal Pitch:
    5.08 mm